Historical Committees

1973-1974

President: Ian Johnston
Vice-President: Mick Young
Secretary: Wendy Wickes
Treasurer: Toni Turnbull
Diving Officer: Nev Mitchell
Equipment Officer: Don Telfrer
General Committee: N/A

1974-1975

President: Peter Birdsey
Vice-President: Ian Johnson
Secretary: Hugh Humphrys
Treasurer: Ian Schumann
Diving Officer: Nev Mitchell
Boating Officer: Mike Phillips
Committee: Rolf Budgen, Bob Pearce, Dave Ball

1975-1976

President: Peter Birdsey
Vice-President: Mick Teubner
Secretary: Hugh Humphrys
Treasurer: Ian Schumann
Equipment Officer: Tony Considine
Training Officer: Nev Mitchell
Committee: Vivienne Golcich, Angela May, Bob Pearce, John Pym

1976-1977

President: N/A
Vice-President: N/A
Secretary: N/A
Treasurer: N/A
Diving Officer: N/A
Equipment Officer: N/A
Committee: N/A

1977-1978

President: Peter Allen
Vice-President: Jack McKenny
Secretary: N/A
Treasurer: David Purcell
Diving Officers: Eric Matson, Hugh Humphries
Committee: Mark Divito, David Alderman

1978-1979

President: Paddy Phillips
Vice-President: N/A
Secretary: Cheryl North
Treasurer: N/A
Diving Officers: N/A
Committee: N/A

1979-1980

President: Rick Purcell
Vice-President: Paddy Phillips
Secretary: Oksana Holubowycz
Treasurer: John Grulich
Diving Officer: Eric Matson
Equipment Officer: Mark Divito
Committee: Cheryl North, David Falconer

1980-1981

President: Chris Pearman
Vice President: Rick Purcell
Secretary: Oksana Holubowycz
Treasurer: John Grulich
Dive Officers: Eric Matson, Mark Divito
Equipment Officer: Mark Divito
Committee: Dave Cowan, Jane Horwood, Nigel Krauel, Gabby Thompson

1981-1982

President: Ken Wehr
Vice President: Iain Wood
Secretary: Jan Horwood
Treasurer: Mike Davy
Equipment Officers: Mark Divito, Gerry Bailey
Committee: Grant Kirby, Kevin Newton, Rick Purcell, Gabby Thompson

1982-1983

President: Mark Divito
Vice President: Dave Cowan
Secretary: Marian Hartwig
Treasurer: Chris Sherrah
Boating Officer: Ken Wehr
Equipment Officer: Greg Taylor
Committee: Karen Edyvane, John Leach, Christine Lucas, Kevin Newton

1983-1984

President: Marian Hartwig
Vice President: Mike Davey
Secretary: Mark Divito
Treasurer: Dave Cowan
Boating Officer: Ian Dall
Equipment Officer: Lyndon Zimmermannv
Committee: Mark deVos, Robert Harcourt, Stuart Manson, Chris Sherrah

1984-1985

President: Ian Dall
Vice President: Lyndon Zimmermann
Secretary: Josephine Cowan
Treasurer: Wendy Wills
Committee: Alison Bravey, Mark Divito, Rob Harcourt, Alex Weissmann

1985-1986

President: Ian Dall
Vice President: Wendy Wills
Secretary: Mark Divito
Treasurer: Grant Gotley
Social Organiser: Dave Graddon
Boating Officer: Dave Cowan
Equipment Officer: Mark deVos
Committee: Josephine Cowan, Bruce Jackson

1986-1987

President: Dave Cowan
Vice President: Mostyn Walker
Secretary: Ian Dall
Treasurer: Peter O’Carroll
Social Secretary: Peter Kirk
Newsletter Editor: Chris Platt
Committee: Bruce Jackson, Erik Dunlop

1987-1988

President: Louise Mortimer
Vice President: Ian Dall
Secretary: Peter Coleman
Treasurer: Rob Webb
Social Secretary: Liz Carter
Newsletter Editor: Peter O’Carroll
Committee: Michelle Gaca, Nick Taylor

1988-1989

President: N/A
Vice President: N/A
Secretary: N/A
Treasurer: N/A
Social Organiser: N/A
Boating Officer: N/A
Equipment Officer: N/A
Committee: N/A

1989-1990

President: Rob Webb
Vice President: David Roberts
Secretary: Mandy Lamont
Treasurer: Steve Garland
Newsletter Editor: David Wall
Boating Officer: David Roberts
Equipment Officer: Mark Divito
Committee: Mandi LaMont, Allister Searle

1990-1991

President: N/A
Vice President: N/A
Secretary: Mandy Lamont
Treasurer: Steve Garland
Newsletter Editor: David Wall
Boating Officer: N/A
Equipment Officer: N/A
Committee: N/A

1991-1992

President: Mostyn Walker
Vice President: N/A
Secretary: N/A
Treasurer: N/A
Social Organiser: N/A
Boating Officer: N/A
Equipment Officer: Mark Divito
Committee: N/A

1992-1993

President: Shanti Srinivasan
Vice President: Bruce Goldsmark
Secretary: Peta McMillian
Treasurer: Steve Garland
Social Organiser: Wade Bollenhager
Boating Officer: Steve Shotton
Equipment Officer: Mark Divito
Committee: Phil DeCocrcey, Jacob Bugden

1993-1994

President: David Roberts
Vice President: Stephen Repacholi
Secretary: Jason Nicol
Treasurer: Tim Payne
Newsletter Editor: Liz Isaac
Boating Officer: N/A
Equipment Officer: N/A
Committee: Di Miller, Di Favier

1994-1995

President: Jason Nicol
Vice President: Di Miller
Secretary: Liz Isaac
Treasurer: Mostyn Walker
Newsletter Editor: Di Favier
Boating Officer: Simon Barry
Equipment Officer: Dave Roberts
Committee: Wendy Ingman, Sam Appleton

1995-1996

President: Di Miller
Vice President: Tim Murphy
Secretary: Stephen Repacholi
Treasurer: David Roberts
Newsletter Editor: Wendy Ingman
Boating Officer: Simon Barry
Equipment Officer: David Ottaway
Committee: Henrik Wangel, Jeremy Tustin, Sean Abel

1996-1997

President: Lisa O’Donovan
Vice President: Sean Abel
Secretary: Greg Holman
Treasurer: David Roberts
Co-opted Treasurer: Richard Vaughan
Newsletter Editor: Pene Bartlett
Boating Officer: Lyndon Zimmermann
Equipment Officer: Charles Parkinson
Committee: Ellie Simpson, Felicity Kerr

1997-1998

President: Sean Abel
Vice President: Felicity Kerr
Secretary: Ellie Simpson
Treasurer: Stephen Repacholi
Newsletter Editor: Jason Nicol
Boating Officer: Damien Mudge
Equipment Officer: Charles Parkinson
Committee: Nathan Zeman, Greg Holman

1998-1999

President: David Ottaway
Vice President: Ellie Simpson
Secretary: Pene Bartlett
Treasurer: Stephen Repacholi
Newsletter Editor: Juanita Cabot
Boating Officer: Damien Mudge
Equipment Officer: Charles Parkinson
Committee: Alexandra Briedis, Ben Leonello

1999-2000

President: Ellie Simpson
Vice President: Alexandra Briedis
Secretary: Pene Bartlett
Treasurer: Mostyn Walker
Newsletter Editor: Tim Murphy
Boating Officer: Henrik Wangel
Equipment Officer: Shaun Cook
Committee: Damian Gazzola, Jeremy Meyer

2000-2001

President: Tim Murphy
Vice President: Michelle Rasmussen
Secretary: Pene Bartlett
Treasurer: Oliver Ningelgen
Newsletter Editor: Erica Riebe
Boating Officer: Shaun Cook
Equipment Officer: Chris Beattie
Committee: Jonathon Beresford, Scott Tonkin

2001-2002

President: Tim Murphy
Vice President: Oliver Ningelgen
Secretary: Scott Tonkin
Treasurer: Jason Nicol
Newsletter Editor: Lindsay Smith
Boating Officer: Philip Moore
Equipment Officer: Chris Beattie
General Committee: Steve Barber, Veronica Peall

2002-2003

President: Tim Murphy
Vice President: Steve Barber
Secretary: Pene Knott
Treasurer: Jason Nicol
Newsletter Editor: Gerry Smith
Boating Officer: Mostyn Walker
Equipment Officer: Veronica Peall
General Committee: James Rusk, Andrew Hughes

2003-2004

President: James Rusk
Vice President: Mostyn Walker
Secretary: Veronica Peall
Treasurer: Philip Moore
Newsletter Editor: Gerry Smith
Boating Officer: Steve Dyer
Equipment Officer: Lewis Anderson
General Committee: Jan Schmortte, Kim Speziali

2004-2005

President: James Rusk
Vice President: Mostyn Walker
Secretary: Steve Barber
Treasurer: Mark Divito
Newsletter Editor: Gerry Smith
Boating Officer: Leon Mills
Equipment Officer: Philip Moore
General Committee: Filip Kemp, Kim Speziali

2005-2006

President: Dave Fielder
Vice President: Tim Murphy
Secretary: Pene Knott, Lauren Johnston
Treasurer: Andrea Gordon
Newsletter Editor: Lesley Ritter
Boating Officer: Filip Kemp
Equipment Officer: Gary Perkins
General Committee: Lauren Johnston, Michael Lyas

2006-2007

President: Dave Fielder
Vice President: N/A
Secretary: N/A
Treasurer: Andrea Gordon
Newsletter Editor: Gary Perkins
Boating Officer: N/A
Equipment Officer: N/A
General Committee: N/A

2007-2008

President: Elizabeth Perkins
Vice President: Michael Lyas
Secretary: Laura Klingberg
Treasurer: Nicole Shearing
Newsletter Editor: Paul Bierman
Boating Officer: Philip Moore
Equipment Officer: Jevon Hughes
General Committee: Tyson Gilbert, Michael Slade

2008-2009

President: Elizabeth Perkins
Vice President: Michael Slade
Secretary: Sarah Cumpston
Treasurer: Josephine Weekley
Newsletter Editor: Paul Bierman
Boating Officer: Philip Moore
Equipment Officer: Jevon Hughes
General Committee: Matt Gibbs, Brendan Hennessy

2009-2010

President: Mostyn Walker
Vice President: Sarah Cumpston
Secretary: Emily Moskwa
Treasurer: David Warren
Information Officer: Matt Gibbs
Boating Officer: Philip Moore
Equipment Officer: Sam Owen
General Committee: Kathy Hill, Brendan Hennessy

2010-2011

President: Sarah Cumpston
Vice President: Sam Owen
Secretary: Emily Moskwa
Treasurer: Tom Campbell
Information Officer: Kathleen Hill
Boating Officer: Ben Chandler
Equipment Officer: Gavriel Mastramiholis
General Committee: Geoff Johnston, Aaron Cosgrove-Wilke

2011-2012

President: Sam Owen
Vice President: Gavriel Mastromahilis
Secretary: Ben Tait
Treasurer: Lydia Abendschein
Information Officer: Mike Swinbourne
Boating Officer: Ben Chandler
Equipment Officer: Geoff Johnson
General Committee: Lena Nguyen, Nick Baumgartner

2012-2013

President: Sam Owen (to 12/2012, moved interstate), Mike Swinbourne (from 01/2013)
Vice President: Alwyn Todd (to 09/2012, moved interstate), Gail Jackman (from 10/2012)
Secretary: Gail Jackman (to 09/2012, moved to Vice President), Stephanie Derwent-Smith (from 10/2012)
Treasurer: Ronnie Ling (to 12/2012, moved interstate), Anita Futterer (from 01/2013)
Information Officer: Jun Zhang
Boating Officer: Mike Swinbourne (to 12/2012), Craig Pointon (from 01/2013)
Equipment Officer: Geoff Johnston
General Committee: Terry Baume, Tim Brown

2013-2014

President: Mike Swinbourne
Vice-President: Gail Jackman
Secretary: Stephanie Derwent-Smith (to 09/2013), Geoff Johnston (from 10/2013)
Membership Portfolio: Tim Brown
Treasurer: Anita Futterer
Boating Officer: Craig Pointon
Equipment Officer: Geoff Johnston (to 09/2013), Mark Reah (from 10/2013)
Information Officer: Terry Baume
General Committee: Connie Rowe, Alicia Strous, Xinyi Wang, Su Shen Phan

2014-2015

President: Gail Jackman
Vice-President: Tim Brown
Secretary: Connie Rowe
Membership Portfolio: Tim Brown
Treasurer: Tim Brown/Gail Jackman (to 10/2014), David Warren (from 10/2014)
Boating Officer: Mike Swinbourne (to 05/2014), Modra Paulson (from 05/2014)
Equipment Officer: Mark Reah
Information Officer: Daniel Kinasz
General Committee: David Warren, Alicia Strous

2015-2016

President: David Warren
Vice-President: Modra Paulson
Secretary: Lisa Paulson
Membership Portfolio: Lisa Paulson
Treasurer: Jeff Appleton (to 04/2015), Modra Paulson (from 05/2015)
Boating Officer: Modra Paulson
Equipment Officer: Josh Donhardt
Information Officer: Molly McEwin (to 31/10/2015)
General Committee: Geoff Johnston, Tom Campbell (to 09/2015), Steven Saffi, Daniel Kinasz

2016-2017

President: David Warren
Vice-President: Steven Saffi
Secretary: Jessica Wrigley
Treasurer: David Fielder (to 15/08/2016), David Warren (from 15/08/2016)
Boating Officer: Mark Sutcliffe
Equipment Officer: John Talbot
Information Officer: Daniel Kinasz
General Committee: Angela Dodd, Geoff Johnston

2017-2018

President: Modra Paulson
Vice-President: Drew Jeffree (to 9/12/2017)
Secretary: Kirsty Jeffree (to 5/07/2017), Modra Paulson / Daniel Kinasz (from 29/08/2017)
Treasurer: Matthew Westlake
Boating Officer: Steven Saffi (to 29/01/2018)
Equipment Officer: Francesco Patrizi (to 8/01/2018)
Information Officer: David Warren
General Committee: Daniel Kinasz, Geoff Johnston

2018-2019

President: David Warren
Vice-President: Tim Brown
Secretary: Nino Bartolovic
Treasurer: Matthew Westlake
Boating Officer: Marc Phillis
Equipment Officer: Emily Ahern
Information Officer: Meg Feeney
General Committee: Gail Jackman, Steven Saffi

Historical Underwater Rugby Management Subcommittees

2015-2016

Chairperson: Tore Nielsen
Secretary: Alicia Strous
Finance Officer: Tore Nielsen
Administration Officer: Mustafa Amiruddeen
General Member: Miro Pliszko, Charlotte Jordan

2016-2017

Chairperson: Tore Nielsen
Secretary: Alicia Strous
Finance Officer: Tore Nielsen
Administration Officer: Mustafa Amiruddeen
General Member: Miro Pliszko, Charlotte Jordan

2017-2018

Chairperson: Angela Dodd
Secretary: Katherine Heldt (to 17/03/2017), Mustafa Amiruddeen
Finance Officer: Tore Nielsen
Administration Officer: Mustafa Amiruddeen (to 17/03/2017), Katherine Heldt (to 25/06/2017), Matt Hosking (to 19/10/2017), Meg Feeney
General Member: Miro Pliszko, Katherine Heldt (from 25/06/2017)

2018-2019

Chairperson: Mustafa Amiruddeen
Secretary: Meg Feeney
Finance Officer: Tore Nielsen
Administration Officer: Mia Vandergoot
General Member: Charlotte Jordans, Miro Pliszko